Rejestracja

Imię

Nazwisko

Email

Login

Hasło

FB

Kreator Stron WWW

Instrukcja obsługi kreatora.

1. Instrukcja obsługi kreatora

Presence Builder to prosty i intuicyjny kreator do tworzenia stron www zarówno dla małych firm, jak i osób indywidualnych.

Aby rozpocząć tworzenie strony z Presence Builder należy zalogować się do swojego panelu DirectAdmin na stronie webion.pl, a następnie wybrać domenę, dla której chcemy utworzyć stronę. Po poprawnym zalogowaniu i wybraniu domeny należy wybrać pozycję "Kreator stron www". Należy upewnić się co do poprawności domeny do której chcemy się zalogować , wpisaniu naszego loginu i hasła, wciskamy przycisk "wyślij", który wygeneruje dla nas link, pod którym rozpoczniemy pracę z kreatorem Presence Builder.

Pierwszym krokiem w kreatorze jest wybranie tematu naszego serwisu, nadanie nazwy, wybór języka (wybrany język będzie językiem serwisu, nie kreatora), wypełnienie danych osobowych oraz kontaktowych (dane nie są nigdzie przechowywane, służą jedynie do szybkiego wypełnienia pól na stronie, np. w zakładce "O nas", "Kontakt", lub naszej lokalizacji na mapie). Dane te mogą być w każdej chwili zmienione, lub usunięte ze strony. Po uzupełnieniu tych informacji, Presence Builder generuje stronę z unikalnym designem, oraz losowymi elementami, w związku z czym istnieje małe prawdopodobieństwo losowego utworzenia dwóch identycznych stron. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy generatora Presence Builder, możemy dowolnie zmienić layout oraz kolorystykę naszej strony, lub skorzystać z jednego szablonów stworzonych przez profesjonalnych designerów.

2. Zapoznanie z kreatorem

Interface kreatora Presence Builder składa się z dwóch części: Twojej strony oraz głownego menu kreatora. Strona zbudowana jest z wielu elementów, z których każdy może być edytowany osobno. Postaramy się przybliżyć nieco korzystanie z modułów dostępnych w kreatorze. Przy dodawaniu każdego modułu możemy zdecydować, czy ma on być wyświetlany tylko na aktualnej stronie (zielona obramówka - tylko w "zawartości" lub bocznym menu strony), czy na wszystkich stronach naszego serwisu (niebieska obramówka - w dowolnej sekcji strony). Wyjątek od tej reguły stanowią moduły wyszukiwania, reklamy, logo serwisu, nawigacja oraz tzw. "Breadcrumbs" pokazujące ścieżkę prowadzącą poprzez kolejne zakładki od początku strony, do tej, którą aktualnie przeglądamy. Wymienione moduły po dodaniu są usytuowane na wszystkich stronach serwisu. Aby umieścić konkretny moduł na stronie przechodzimy do zakładki "Moduły" w menu kreatora, przeciągamy i upuszczamy interesujący nas moduł w dowolnym miejscu na stronie, w którym chcemy go umieścić. Aby edytować umieszczony już moduł wystarczy nacisnąć myszą w obszarze danego modułu, po czym wybrać opcję "Edytuj", która pojawi się nad aktywnym modułem. W celu usunięcia modułu wybieramy opcję "Usuń".

Strona może być edytowana pod kątem pięciu kategorii.

  1. Moduły: umożliwiają umieszczenie na stronie wybranych modułów takich jak Galeria zdjęć, Zagnieżdżone wideo, Nawigacja, Formularz kontaktowy itp. Zakładka skupiająca się głównie na funkcjonalności strony.
  2. Design: umożliwia nam wybranie layoutu strony (jej szerokości, marginesów itp.), schematu kolorów, kolorów wybranych segmentów strony, fontów, ramek.
  3. Strony: w tej sekcji możemy dodać, zmienić nazwę, edytować znaczniki meta takie jak opis lub słowa kluczowe dla wyszukiwarek lub ukrywać strony naszego serwisu, aby nie były dostępne z poziomu panelu nawigacyjnego.Dokumenty: pozwala załadować na nasze konto hostingowe dokumenty (.pdf, .mp3 etc.) bez użycia klienta FTP, do których linki możemy łatwo umieścić na naszej stronie, lub po prostu dla własnych potrzeb.
  4. Ustawienia: dają możliwość edycji nazwy, opisu, słów kluczowych naszego serwisu, umieszczenie ikony strony (tzw. favicon - ikonka wyświetlana w przeglądarce internetowej w obok adresu w pasku adresu klienta wyszukiwarki), optymalizacji rankingu naszej strony w wyszukiwarkach internetowych, połączenie naszej strony z Google Analytics (w celu analizy ruchu na naszej stronie), umieszczenie kopii naszej strony na naszej stronie na Facebooku.

Ponadto z poziomu menu kreatora możemy np. zapisywać i wczytywać kopie naszych dotychczasowych poczynań w kreatorze (kopia strony), uzyskać dostęp do oficjalnej pomocy kreatora (w języku angielskim) oraz filmów instruktażowych, a także najzwyczajniej w świecie opublikować naszą stronę przy użyciu przycisku "Publikuj". W celu rozpoczęcia tworzenia strony od początku, w dolnej sekcji menu kreatora wybieramy opcję "Więcej" -> "Zacznij od początku". Aby usunąć stronę - również w menu opcji "Więcej" -> "Usuń serwis WWW". Menu kreatorze może być przemieszczone w dowolne miejsce na stronie, a także bez problemu zminimalizowane. Opcje menu kreatora są dostępne także po kliknięci prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na stronie.

3. Tworzenie i edytowanie strony.

3.1 Aby zminimalizować wymagania od użytkownika w celu stworzenia strony, Presence Builder oferuje zestaw predefiniowanych tematów serwisów webowych. Podczas tworzenia strony będziemy mieli możliwość wyboru tematu naszego serwisu, np. dla strony artystycznej zostanie automatycznie zamieszczony moduł galerii, etc.

Tworzenie strony:

  1. Zaloguj się do swojego panelu DirectAdmin na stronie webion.pl
  2. Wybierz interesującą Cię domenę
  3. Wybierz opcję "Kreator stron www"
  4. Zaloguj się swoim loginem i hasłem do konkretnej domeny, po czym wciśnij przycisk "Wyślij"
  5. Wybierz temat, nazwę i język serwisu, wypełnij informacje dodatkowe po czym kliknij "Stwórz stronę"

Edycja strony:

Presence Builder daje możliwość zmiany niemal każego elementu Twojej strony. Większość z nich może być edytowana z natychmiastowym podglądem. Niektóre elementy są zmieniane tylko w jednym miejscu, jednak zmiany następują w danym elemencie na każdej stronie.

Strony i nawigacja:

Strona może zawierać dwa poziomy zagnieżdżonych podstron. Liczba możliwych do utworzenia podstron jest zależna od planu hostingowego. Aby dodać nową podstronę do naszego serwisu przechodzimy do zakładki "Strony", po czym wybieramy opcję "Dodaj stronę". Nowa strona pojawi się na liście podświetlona na zielono. Pozycję nowej strony można zmieniać za pomocą strzałek, lub po prostu przeciągnąć i upuścić ją w odpowiednim miejscu na liście. Należy nadać podstronie stosowny tytuł, oraz opis (ułatwiający nawigację - najczęściej generowany automatycznie). Opcjonalnie można dodać słowa kluczowe (oddzielane przecinkami i bez spacji), które ułatwią wyszukiwanie stron w wyszukiwarce internetowej. Jeśli chcemy, aby podstrona nie była widoczna na pasku nawigacyjnym należy po wybraniu konkretnej podstrony z listy zaznaczyć opcję "Ukryta strona". Istnieje także możliwość chronienia podstrony hasłem, w tym celu należy zaznaczyć opcję "Chroniona strona". Edycja podstron natępuje w tym samym menu.

Dodawanie i usuwanie linków nawigacyjnych.

Domyślnie, poziomy pasek nawigacji z linkami do podstron serwisu jest usytuowany powyżej lub poniżej nagłówka serwisu. Jest on automatycznie aktualizowany za każdym razem gdy dodajemy, modyfikujemy lub usuwamy podstrony naszego serwisu.

Jeśli używasz paneli bocznych na swojej stronie nawigacja pozioma poniżej nagłówka zawiera jedynie odnośniki do pierwszego poziomu podstron, natomiast panele boczne pokazują odnośniki do poziomu drugiego i trzeciego podstron serwisu. Możesz swobodnie przemieszczać blok nawigacyjny poprzez przeciągnięcie w dowolną przestrzeń swojego serwisu. Dla każdego bloku nawigacyjnego możesz ustalić który poziom podstron ma być zawarty w menu, zmienić przyciąganie tekstu (np. do lewej, środek, do prawej), zmianę koloru, stylu, wielkości i rodzaju fontu używanego dla odnośników. Do zmiany każdego z tych elementów najedź myszą na panel nawigacyjny i wybierz opcję "Edytuj". Jeśli przypadkiem usuniesz panel nawigacyjny, możesz go w każdej chwili umieścić z powrotem z poziomu zakładki menu kreatora "Moduły", po prostu przeciągając go w odpowiednie miejsce na stronie. Aby zapewnić odwiedzających Twoją stronę, że znajdują się w odpowiednim miejscu serwisu, możesz umieścić tzw. "Breadcrumb" (pot. okruszki). Pozwalają one prześledzić łańcuch podstron prowadzący do aktualne wyświetlanej. Moduł dostępny jest w zakładce "Moduły" menu kreatora.

3.2 Projekt: Szablony, Layout, Schemat, Kolory, Czcionki, Rogi, Granice

Ta sekcja umożliwia zmianę layoutu, schematu kolorów, oraz elementów nagłówka na naszym serwisie.

Wybór szablonu strony: Kiedy strona jest tworzona, zostaje wygenerowany losowy design dla serwisu. Jest on kombinacją różnych elementów (banner, stopka, panele boczne), layout strony a także kolory. Edytor udostępnia 24 schematy graficzne z których 16 jest generowanych automatycznie. Pozostała ósemka jest statyczna- są to schematy stworzone przez profesjonalnych web designerów specjalnie dla Presence Builder. Istnieje także możliwość dowolnej edycji wybranego przez siebie schematu.

Zmiana layoutu stron:

Nagłówek. Górna część strony, gdzie zazwyczaj usytuowane są banner i logo firmy. Modyfikacja nagłówka może przebiegać w następujących etapach: przeniesienie banneru i loga w dowolne miejsce na stronie; zmniejszenie wysokości nagłówka do 25 pikseli usuwając z niego wszystkie elementy; zmianę szerokości nagłówka do 100%, przez co zostaje on wydłużony na całą szerokość strony.

Zawartość. To główna część strony, gdzie znajduje się większość informacji. Można ją modyfikować następująco: Zmiana minimalnej wysokości bloku zawartości; podzielić blok zawartość na mniejsze bloki (ustawiając w nim szeregowo kilka modułów, jeden obok drugiego [maksymalnie 3 w rzędzie], oraz zmianę procentowej szerokości każdego z szeregowych bloków). Panele boczne. To pionowe kolumny w których można umieścić dowolny moduł. Modyfikacje: dodanie jednego lub dwóch paneli bocznych w zależności od upodobania; zmianę szerokości i wysokości paneli bocznych; zamianę miejscami paneli.

Stopka. Panel usytuowany na spodzie strony, zawierający zazwyczaj nazwę firmy, informacje kontaktowe lub informacje dotyczące praw autorskich. Możliwa edycja: zmiana wartości stopki do 25 pikseli poprzez usunięcie z niej wszystkich obiektów. zmianę szerokości stopki do 100%, przez co zostaje on wydłużony na całą szerokość strony.

Zmiana schematu kolorów strony:

Główny schemat kolorów serwisu zawiera cztery kolory. Każdy kolor jest używany po stronie "po trochu". Możesz zmienić schemat kolorów swojego serwisu w zakładce Projekt -> Schemat. ZMIANA SCHEMATU KOLORÓW ZMIENI KOLORY WE WSZYSTKICH ELEMENTACH NA STRONIE.

Dodatkowe opcje zakładki Projekt:

W zakładce Projekt możemy zmienić także style i rozmiary domyślnych fontów używanych na stronie, zaokrąglić rogi poszczególnych sekcji (nagłówek, zawartość itp.), indywidualnie zmienić kolory fontów i tła (lub ustawić obrazek jako tło) dla każdej sekcji.

3.3 Moduły.

W Presence Builder istnieje 18 modułów które możemy umieścić na stronie, z czego opiszemy tylko niektóre z nich.

"Tekst&Obrazy" - umożliwia umieszczanie na stronie tekstów jak i obrazów. Możemy je formatować w tabeli, umieszczać linki z odnośnikami do innych podstron, stron lub plików (należy zaznaczyć tekst lub obraz, który ma służyć jako link, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję "Link", a następnie ustawić stosowne opcje).

"Zagnieżdżone wideo" - umożliwia na wyświetlanie filmu wideo zamieszczonego na serwisie YouTube bezpośrednio z naszej strony. Po otworzeniu opcji "Edytuj" ukaże nam się stosowne pole do wklejenia linku do filmu na YouTube, po czym możemy się cieszyć filmem na naszej stronie. "Slider obrazów" - pozwala na wyświetlanie obrazów w jednym konkretnym elemencie z płynnym efektem przejścia (losowym lub ustalonym przez użytkownika) i określonym czasie (domyślnie 3s., możliwa zmiana czasu w dowolnym momencie).

"Galeria zdjęć" - umożliwia umieszczenie wielu statycznych zdjęć na stronie w formie galerii.

"Mapa" - po wpisaniu adresu w opcjach, tworzy wirtualną mapę dojazdu do siedziby naszej firmy. Moduł ten korzysta z map Google.

"Skrypt" - jest modułem dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Pozwala na umieszczenie na stronie skryptu napisanego w języku programowania webowego (PHP, JavaScript etc.).

Wszystkie dostępne w kreatorze moduły są bardzo intuicyjne i nie wymagają szczegółowego omówienia. Najlepszy sposobem na ich poznanie jest samodzielna próba ich umieszczenia na stronie.

4. Dokumenty

Zakładka w menu kreatora umożliwiająca załadowanie plików na serwer hostingowy. Przesłane w ten sposób pliki znajdują się w katalogu http://domena.pl/DATA/DOCUMENTS/nazwapliku.roz

5. Ustawienia dodatkowe.

W menu kreatora w zakładce Ustawienia -> Więcej, mamy możliwość zaznaczenia opcji mającej na celu zoptymalizowanie naszej strony do przeglądania na urządzeniach mobilnych (smartphonie, tablecie)

Polityka Cookies.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, właściciel strony ma obowiązek o poinformowaniu odwiedzającego o polityce cookies. Aby wyświetlić taką informację na swojej stronie należy przejść do menu kreatora w zakładkę Ustawienia -> Więcej -> Powiadom odwiedzających serwis o polityce dotyczącej plików cookies, a następnie w okienku które się pojawi zaznaczyć opcję "Pokaz informacje o plikach cookies w serwisie".

Bardziej obszerną instrukcję obsługi (w języku angielskim), można znaleźć pod adresem:
http://download1.parallels.com/WPB/Doc/11.5/en-US/online/presence-builder-userguide/ index.htm?fileName=66284.htm